Jovan Dezort – nestor fotožurnalistiky

„Fotil jsem to, co se mi líbilo. Chodil jsem po Praze se dvěma fotoaparáty na krku a fotil, co mě zaujalo. Kudy jsem šel, tudy jsem fotil, já býval chodící fotoaparát“.

V letních měsících Regionálním muzeum připravilo ukázku tvorby světoznámého fotografa a klasika černobílé reportážní fotografie, Jovana Dezorta. Jeho největší talent spočívá v tom, že vidí zajímavé události v běžné situaci, která nikomu jinému nepřipadá hodná zaznamenání. Výběr vystavených fotografií se přednostně zaměřuje na Prahu a každodenní život 50. až 70. let. Těšit se můžete na momentky z městských ulic i venkova, budete svědky střípků života neznámých Pražanů, ale uvidíte i mnoho idolů tehdejší doby, např. Olgu Schoberovou, Waldemara Matušku , nebo Jana Wericha, Miroslava Horníčka, Věru Čáslavskou, Josefa Sudka, Miloslava Stingla, Emila Zátopka, Václava Hudečka či Jana Zrzavého, autorovi se také podařilo dostat do blízkosti tehdejších politiků a kulturních osobností, kdy vznikly originální a překvapivě civilní snímky. Obrazy Jovana Dezorta vyprávějí samy za sebe, nepotřebují popis ani komentář. Nejsou to jen fotografie, jsou to příběhy.

Jovan Dezort (nar. 1934), československý a český fotograf a reportér se profesionálně věnuje svému oboru již od roku 1957. Je nositelem významných mezinárodních ocenění, v roce 1970 získal Zlatou pečeť na World Press Photo v Haagu a v roce 1973 Hlavní cenu v celosvětové soutěži Mezinárodní organizace novinářů za reportáž z válečného Vietnamu. Fotil Prahu, slavné lidi, dobové události všeho druhu: kulturní festivaly, žně, spartakiády, válku ve Vietnamu, První máje, politiky a mnoho dalšího. V ČTK začal pravidelně fotografovat mj. festival Pražské jaro (zachytil průběh 25 ročníků), 30 let dokumentoval soutěž mladých hudebníků Concertino Praga. Ve svém archivu má mnoho slavných osobností z různých oblastí. Dne 9. března 2015 se stal Osobností české fotografie za rok 2014.

Výstava vznikla ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy, vernisáž proběhne 26. června, výstava potrvá do 30. srpna 2020.