Čtvrtstoletí výroby elektrických kytar v Jílovém u Prahy

Nová výstava v jílovském muzeu

Jílovské regionální muzeum připravilo unikátní výstavu elektrických kytar, které vznikly v tomto historickém městě za posledních 25 let. Nástroje z Jílového vlastní i takové hvězdy jako Jeff Beck nebo Billy Gibbons (ZZ TOP). Výstava provede návštěvníky výrobou kytary od výběru dřeva až po naleštěný finální výrobek. Připomene hlavně jejich autora – kytaráře Petera Jurkoviče.

Biolog Peter Jurkovič založil svoji první dílnu nedaleko muzea na jílovském náměstí. Na začátku devadesátých let pověsil vědeckou kariéru parazitologa na hřebík a plně se vrhnul do činnosti, s níž experimentoval už za totality. Jurkovič tak lákal do městečka proslulého hornickou tradicí věhlasné kytaristy z domova i ze zahraničí.

Mezi vděčné zákazníky, kterým stavěl nástroje na míru to budou kytaristé Ivan Hlas, Norbi Kovács, Janek Ledecký, Pavel Fořt, baskytarista Vladimír Guma Kulhánek nebo sochař a výtvarník Stefan Milkov. Posledně jmenovaný spolupracoval s Jurkovičem při výrobě unikátních nástrojů pro světové hvězdy. Na výstavě bude k vidění také několik jeho autorských designů kytar.

Návštěvníci se seznámí i s reáliemi Jurkovičova života. Otec pěti dětí byl mimo jiné zdatným muzikantem a brilantním textařem. Působil v bluesových skupinách Bluesberry, Tucet, Motion Food nebo ve funkové Žáze.

Návštěva muzea je také příležitostí prohlédnout si místa a podniky, které Jurkovič se svými slavnými kolegy navštěvoval a dokreslí atmosféru tohoto památkově chráněného města nedaleko Prahy, které bylo založeno již ve středověku. A již posedmé si můžete užít festival Jurkovič Open Air, který se koná na počest slavného bluesmana v zahradách za muzeem 16. července 2022. Výstava potrvá do 28. srpna.

Více na

www.muzeumjilove.cz