Turistické značené cesty

Náměstí v Jílovém u Prahy je východištěm celé řady turistických značených cest, které spojují jednotlivá zajímavá místa v okolí. Kromě vlastních turistických cest zde také začíná naučná stezka Jílovské zlaté doly, která je podrobně popsána na samostatné stránce.

ŽLUTÁ ZNAČKA DO DAVLE

Trasa žluté značky z Jílového do Davle je dlouhá přibližně 11 kilometrů a z větší části vede po vedlejších lesních a polních cestách, souběžně se silnicí, která obě místa spojuje. Kromě toho ale také prochází pres skalní vyhlídku Třeštibok, která poskytuje pěkný výhled na sázavský Zlatý kaňon v jeho nejdivočejší partii. Ze žluté značky je možné na několika místech po jiných značených trasách sejít do údolí Sázavy a Zahořanského potoka.

ZELENÁ ZNAČKA DO LIBŘE

Trasa zelené značky je v tomto směru poměrně krátká (cca 4 km) a především spojuje Jílové s modrou turistickou trasou, která vede údolím Zahořanského potoka. Jejím nejzajímavějsím úsekem je jižní úbočí Radlíka, které nabízí výhled na Jílové a vrchy jižně od Sázavy. V Radlíku také křižuje okružní trasu „Jílovské vyhlídky“, takže nabízí zkratku těm, kteří nechtějí absolvovat celý okruh.

OKRUŽNÍ TRASA JÍLOVSKÉ VYHLÍDKY

Okružní trasa Jílovské vyhlídky byla zřízena Okrašlovacím spolkem v Jílovém u Prahy a je tvořena dvěma okruhy – jižním přes Boží skálu a severním přes Radlík. Má celkovou délku 15km. Její podrobný a aktuální popis můžete nalézt na stránkách Okrašlovacího spolku.

MODRÁ ZNAČKA DO TĚPTÍNA

Trasa modré značky směrem do Těptína vede po okraji Hornopožárských lesů a obory Březka. Křižuje ji celá řada dalších značených cest směrem k Horním Požárům, Gryble a Kamenici, na které se tak jde cestou z Jílového snadno napojit. Její celková délka je cca 6 km.

ZELENÁ ZNAČKA DO ZBOŘENÉHO KOSTELCE

Zelená trasa do Zbořeného Kostelce je jednou z nejzajímavějších značených cest v okolí Jílového. Z náměstí se po ní dostaneme na vyhlídku na Boží skále a odtud dolů k nádraží. U nádraží ale nekončí a pokračuje spolu s červenou kolem štoly Halíře do Hornopožárských lesů a přes ně do Skalska. Od zastávky autobusu ve Skalsku je pak možné jít dále po zelené dál do lesů k hájovně na Gryble a vyhlídce na Panské skále. Za Gryblou zelené schází do údolí u Čakovic a vede chvíli po silnici, její závěrečný úsek pak prochází přes Kostelecké lesy ke zřícenině hradu zvaného Zbořený Kostelec, kde se napojuje na červenou. Je dlouhá přibližně 16 km.

MODRÁ ZNAČKA DO LUK POD MEDNÍKEM

Modrá trasa v tomto směru vede z jílovského náměstí po úbočí vrchu Pepř a do Horního Studeného. Je možné z ní odbočit na naučnou stezku po jílovských zlatých dolech nebo na okružní žlutou značku k nádraží a prohlídkovým štolám sv. Josefa a sv. Antonína Paduánského.