Tramping stále žije!

Královské zlatohorní město Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví, které je jednou z kolébek trampingu. V jílovském muzeu, které se specializuje přednostně na zlato, právě z toho důvodu vznikl projekt nové expozice, která nabídne řadu možností, jak atraktivně prezentovat veřejnosti historii i současnost trampingu.

Návštěvníci si tak mohou v rámci prohlídky posedět na verandě stylového srubu s vyhlídkou na řeku Vltavu, pročíst si tematické časopisy, prohlédnout si interiér chaty a nechybí zde ani kadibudka – nezbytná to výbava osadních obydlí. Znalci trampských osad si užijí velkou interaktivní mapu s  jejich popisy a fotografiemi. Možná si tam někdo najde i tu svoji.

Z vystavených exponátů jistě zaujme např. originální klobouk Gézi Včeličky, na němž si zaznamenával exotické země, které při svých cestách navštívil, nebo kytara Jarky Mottla a Tonyho Linharta. Dále zde návštěvníci uvidí poháry ze sportovních utkání, např. z mistrovství hokeje z roku 1935. Nezapomínáme ani na humor. Na dotykové obrazovce se mohou návštěvníci pobavit při prohlížení trampských vtipů a povídek. Za zmínku jistě stojí nejstarší dochovaný vtip z roku 1925. Unavený návštěvník může posedět u osadního ohně a pustit si táborové hudební hity dle vlastního výběru. Zvídavé děti si mohou vyzkoušet, jak virtuálně sbalit tornu či uvařit guláš.  Expozice trampingu je věnována hudební legendě Tonymu Linhartovi, který měl muzeum v Jílovém rád a každoročně vystupoval na Muzejním potlachu. Po jeho smrti přešla část pozůstalosti do sbírek muzea a jeho osobní předměty budou mít v nové expozici své čestné místo.

Slavnostní otevření proběhlo v sobotu 18. 3.2023 ve 14:00 za účasti kapely Pacifik a dalších významných osobností českého trampingu.

Nebude chybět ani humor v podobě krátkodobé panelové výstavy trampských vtipů v parku před muzeem.